Grutas da Moeda

Grutas da Moeda – to przepiękne jaskinie  z licznymi formacjami wapiennymi, położone w miasteczku São Mamede około 2 kilometrów od Fatimy w Portugalii.

Jaskinie zostały odkryte w 1971 roku przez dwóch myśliwych goniących za lisem. Dzisiaj to obiekt turystyczny. Piękne stalaktyty i stalagmity,  rosnące nawet przez  20 tys. lat. Wszystko podświetlane ciepłym światłem z efektownymi ciekami wodnymi. Kilka z wapiennych formacji ze względu na podobieństwo do różnych postaci czy zwierząt ma swoje nazwy, można tam spotkać rekina, krokodyla leżącego w wodzie czy pasterza siedzącego na wzniesieniu. Znajdziemy tam m.in. jezioro szczęścia, szopkę pokoju, czerwoną kopułę czy fontannę łez. O wszystkim opowie nam przewodnik, ponieważ jaskinie zwiedzamy w grupie organizowanej co jakiś czas z towarzyszącym jej przewodnikiem.

Grota ma około 350 metrów a najniższy punkt położony jest na głębokości 45 metrów. Panuje tam stała temperatura 18 stopni C bez względu na pogodę panującą na zewnątrz. Po zwiedzeniu groty skierowano nas do sklepu z pamiątkami i różnymi trunkami, słodyczami. Na wejściu wszyscy zostali poczęstowani małym kieliszeczkiem lokalnego trunku alkoholowego i kawałkiem chleba.

Pamiętajmy zwiedzając takie miejsca aby nie dotykać tych przepięknych, stworzonych przez naturę formacji ponieważ są bardzo kruche i wiele z nich zostało już uszkodzonych przez nierozważnych turystów, a trzeba wiedzieć, że tworzenie takiego stalaktytu to średnio 0,3 mm na rok czy stalagmitu 1 cm na  100 lat.

Wejście do Grutas da Moeda jest płatne.

  • osoby dorosłe w tym dzieci powyżej 12 roku życia – €6;
  • dzieci od 6 do 12 lat – €3;
  • dzieci do 6 lat – gratis.

Godziny zwiedzania:

  • od października do marca: od 9:00 do 17:00;
  • od kwietnia do czerwca: od 9:00 do 18:00;
  • od lipca do września: od 9:00 do 19:00.

 


Mapka Google

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.