Wielka Wydma Piłata

fr. Dune du Pyla  – położona we Francji największa wydma w Europie. Znajduje się w miejscowości La Teste-de-Buch w odległości 60km od miasta Bordeaux. Jest jedną z 1500 wydm, jednak pod względem objętości piasku i wysokości jest liderem zarówno lokalnie jak i w całej Europie. W zależności od pory roku wysokość kształtuje się pomiędzy 100 a 115 m. Pomiędzy brzegiem oceanu a niszczonym przez wydmę lasem to odległość 500m. Długość tego olbrzyma 2,7 kilometra a objętość piasku to 60 milionów metrów sześciennych. Wydma przesuwa się w głąb lądu 5 m na rok.  Tyle jeżeli chodzi o suche statystyki, chociaż jeszcze jedną imponującą cyfrą jest liczba odwiedzających  tego olbrzyma turystów, około milion rocznie.

Zaplecze turystyczne jest idealnie przygotowane na przyjęcie tylu odwiedzających. Parking położony jest w lesie jak i wszystkie domki handlowe z różnymi pamiątkami, figurkami, koszulkami, znaczkami. Są punkty gastronomiczne, jedzenie, lody i napoje. Te ostatnie to chyba najważniejszy element przy odwiedzinach “piaskowego olbrzyma” latem.

W cieniu drzew temperatura sięgała 38 stopni, tak pokazywał termometr samochodowy, nie wiem ile było po wyjściu z lasu na pełne słońce kiedy wspinaliśmy się na Dune du Pyla  schodami położonymi na jednym ze zboczy. Za poręcz służy gruba lina. Widać, że wszystko jest tylko czasowe, ponieważ piasek cały czas jest w ruchu, poprzez wiejące wiatry, które go przenoszą. Piach rozgrzany był jak patelnia,  parzył w stopy. Wejście po schodach też nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza, kiedy jest bardzo gorąco a na stopniach zalega piach, który non stop przesypuje się na niższe partie. W dniu naszych odwiedzin nie było aż tak dużo turystów, prawdopodobnie ze względu na bardzo wysoką temperaturę.

Uwieńczeniem całej wspinaczki jest niesamowity widok, z jednej strony ocean i piękna plaża, druga strona to las, który co roku jest pochłaniany przez piach. Jednak w letni słoneczny dzień żar dosłownie leje się z nieba i nie ma ani grama cienia, wokół tylko gorący piach. Ochrona głowy przed słońcem i woda to podstawa wejście na wydmę w normalny letni dzień, kiedy na niebie nie ma ani jednej chmury.

Podczas dojazdu ustawione są bramki  wydające bilet za wjazd. Opłata w 2016 roku to €4 pobierana podczas wyjazdu z parkingu w automatach.
Mapka Google


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.