port. Convento de Cristo – klasztor położony niedaleko miasta Tomar w Portugalii. W 1983 roku wpisany do księgi światowego dziedzictwa UNESCO.
Krótka Historia Klasztoru
Zarówno miejscowość jak i konwent zostały założone w 1162 roku. Na początku przez wiele lat była to siedziba templariuszy. To właśnie stąd wyruszały krucjaty, które miały na celu pokonanie i wygnanie niewiernych maurów, którzy zamieszkiwali na dużych obszarach półwyspu iberyjskiego. Jak widać klasztor nie był traktowany jedynie jako ośrodek religijny, ale także miał znaczenie militarne.
Kiedy w XIII wieku misja zakonu templariuszy zakończyła się sukcesem, w nagrodę otrzymali ziemie jak i zamki na całym półwyspie. Zakon rósł w siłę, co nie za bardzo podobało się ówcześnie panującym monarchom, ze względu na zagrożenie militarne, dlatego w XIV wieku za namową króla francuskiego, panujący papież Klemens V postanowił rozwiązać zakon templariuszy. Jednak rok później król portugalski powołał w to miejsce Zakon Rycerzy Chrystusa całkowicie mu podległy , a klasztor w Tomarze przechodzi pod władanie nowego zakonu.
Wiek XV i XVI to lata wypraw kolonialnych pod patronatem zakonu i jego mistrza Henryka Żeglarza i jednocześnie złoty wiek dla klasztoru, gdzie następuje jego rozbudowa. Dalsze rozbudowy powstają przy panowaniu kolejnego mistrza zakonu Manuela I. Powstają kolejne krużganki, manuelińskie (architektura gotycka w Portugalii nawiązująca w swym wystroju do wypraw morskich) okna na głównych fasadach. Następny okres to panowanie Jana III Pobożnego i pojawienie się w rozbudowie nowego stylu architektonicznego, renesansu, nastąpiła także demilitaryzacja klasztoru i pozostał on jedynie jako ośrodek religijny.
Zwiedzanie konwentu
kiedy mijamy główną bramę i wejdziemy na dziedziniec jest to darmowe. Możemy przechadzać się po ogrodach i wzdłuż murów obronnych jak również podziwiać ruiny na zewnątrz. Jeżeli jednak chcemy zwiedzić klasztor od środka (polecam), musimy wykupić bilet, który dla osoby dorosłej kosztuje €6. Zwiedzamy cały klasztor, dziedzińce, korytarze, kaplice, dach, kuchnie i stołówkę oraz umieszczone wzdłuż potężnego korytarza małe pokoje dla mieszkających tam kiedyś rycerzy zakonu.
Nieopodal miasta znajduje się jeszcze jedna imponująca budowla związana z klasztorem, XVII wieczny akwedukt Pegoes, doprowadzający niegdyś wodę do konwentu. Budowla jest bardzo wysoka składa się ze 180 arkad i rozciąga się na długości 6 kilometrów.
Godziny otwarcia:
- październik do maja od 9:30 do 17:00 (ostatnie wejście jest o godz. 17:00);
- czerwiec do wrzesień od 9:00 do 18:30 (ostatnie wejście jest o godz. 18:00);
- zamknięte – 1 styczeń, niedziela wielkanocna, 1 maj i 25 grudzień.
Mapka Google