Sanktuarium Bom Jesus do Monte

Santuário Bom Jesus do Monte – sanktuarium położone jest w mieście Tenões, niedaleko Bragi, która jest jednym z najstarszych miast Portugalii oraz jednym z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie.

Nazwa sanktuarium w  tłumaczeniu na polski oznacza “Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry”.  Jest to miejsce pielgrzymek ale również niebywała atrakcja turystyczna. Charakterystycznym elementem są barokowe schody zwane zygzakowymi, wznoszące się na wysokość 116 m.  Schody są  podzielone na pięć części symbolizując pięć zmysłów, wzrok, słuch, dotyk, smak i  węch reprezentowanych przez różne źródła zbiegające się na samym dole w jedną fontannę. Najwyższa część symbolizuje trzy cnoty Wiarę, Nadzieję i Miłość.  Jako miejsce kultu sanktuarium najczęściej odwiedzane jest przez pielgrzymów w ciągu tygodnia przed Wielkanocą, ale jak pisałem wcześniej jest to także atrakcja turystyczna i codziennie przewija się tam masa turystów, dla których całość otwarta jest codziennie w godzinach od 9.00 do 19:00.

Historia tego wzgórza  sięga XIV wieku, kiedy to powstała w tym miejscu pierwsza kaplica, w późniejszych wiekach przebudowywana. Budowę obecnej świątyni rozpoczęto w XVIII wieku pod patronatem biskupa Bragi  Rodrigo de Moura Telles i przez cały okres tego wieku powstawały kolejne etapy schodów, kaplice,  fontanny poświęcone czterem ewangelistą a także rozbiórka i budowa nowego kościoła zakończona z początkiem XIX wieku.  Warto również wspomnieć o Elevador do Bom Jesus czyli windzie, która powstała w 1882 roku i była pierwszą windą na całym półwyspie Iberyjskim, działającą do dnia dzisiejszego.

Zostawiliśmy samochód na parkingu i na wzgórze wjechaliśmy  windą, właściwie wagonik wciągany  na linie po wąskich szynach. Pan pobierający opłatę za przejazd w wysokości €1,20 lub  €2 w dwie strony za osobę  jest także operatorem dźwigu. Wysiadając z wagonu jesteśmy praktycznie zaraz pod sanktuarium. Na około znajduje się wiele małych kapliczek, pomników, rzeźb i pięknie udekorowane kwiatami trawniki. Widok ze wzgórza jest niezwykle malowniczy na położone w dole miasto.

Wracaliśmy,  schodami zygzakowatymi na końcu których jest taras widokowy, skierowany na panoramę miasta a następnie kolejne schody już bardziej szerokie i położone w parku z kapliczkami na każdym ich załomie, symbolizującym Pasję Chrystusa. Wejście i wyjście z parku jest przez bramę na której znajduje się herb biskupa  Rodrigo de Moura Telles pod którego patronatem rozpoczęto budowę sanktuarium. W 2015 roku papież Franciszek podniósł rangę kościoła do statusu bazyliki.

Jedno z fajniejszych miejsc jakie zobaczyliśmy w tym rejonie Portugalii, polecamy.
Mapka Google.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.