Wiadukt Millau

fr. Viaduc de Millau, wiadukt położony na południu Francji jak ciągłość autostrady A75, łączącej Paryż z południowym wybrzeżem.  Trasa na moście ma długość 2460m. Kiedy ukończono jego budowę uzyskano oficjalnie 3 rekordy świata, najwyższy pylon na świecie – 244,96 m; najwyższa wieża mostu  – 343 m i najwyżej położona droga mostu w Europie – 270 m nad poziomem rzeki Tarn. Budowa tego obiektu planowana była przez kilka lat, jednak samo wykonanie to tylko 3 lata i koszt około 400 mln euro.

Przejazd wiaduktem jest płatny i zależy w jakim okresie. Według taryfy na 2015 rok przejazd samochodem osobowym w okresie od 01.07 do 31.08 wynosi €9.40, a od 01.09 do 30.06 €7.50. Spółka zarządzająca wiaduktem aktualizuje ceny przejazdu corocznie do 1 lutego. Punkty poboru opłat umiejscowione są po jednej stronie wiaduktu i mają po 8 pasów w każdą stronę. Znajdują się tam także parkingi, toalety, pomieszczenia techniczne i stacje kontroli.

Jeżeli podczas przejazdu przytrafi nam się awaria samochodu, należy zjechać na pas awaryjny, wysiąść z samochodu po jego prawej stronie i skorzystać z punktu wezwania pomocy, które są rozmieszczone co 500 m.  Most jest również monitorowany przez obsługę techniczną za pomocą kamer.

Wiadukt można oglądać również z rozmieszczonych w pobliżu punktów widokowych jak i pod samym wiaduktem, przejeżdżając niedaleko Millau. Troszkę krążyliśmy, nim znaleźliśmy punkty widokowe, jednka widok był imponujący, miasto położone w dolinie i tuż obok potężny wiadukt. Dotarliśmy także pod wiadukt, obok najwyższej wieży. Trzeba przyznać, że ten “popis” współczesnej inżynierii naprawdę robi duże wrażenie i warto go zobaczyć.


 


Mapka Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.