Carrowkeel

położony w hrabstwie Sligo kompleks grobowców korytarzowych, należący do wielkiej czwórki (razem z Newgrange, Loughcrew i Carrowmore), których powstanie datuje się na około 3000 lat przed naszą erą czyli są one starsze od piramidy w Gizie, chociaż może mniej okazałe i mniej popularne. Ale to nie przeszkadza a nawet sprzyja zwiedzaniu tego miejsca, gdzie wśród wrzosowisk możemy spacerować bez tłumu ludzi przemieszczających się owczym pędem. Carrowkeel położone jest w paśmie Bricklieve i jest jednym z jego dwóch najwyższych wzniesień.

Na kilku pobliskich płaskowyżach, położonych jest kilka grobowców jednak na Carrowkeel napotkamy cztery,  są one oznaczone jako G,H,K i L. Pierwszy od dołu oznaczony jest literą G i właśnie z jego wnętrza są poniższe zdjęcia. Zdobywając kolejne kopce warto odwrócić się i co jakiś czas spojrzeć w dół, w stronę jeziora Arrow. Zresztą widoki są niesamowite z każdej strony. Przy dobrej pogodzie patrząc w stronę Sligo, zobaczyć można Knocknarea i Benbulben. Zazwyczaj na wzgórzach jest bardzo wietrznie. My zdobywaliśmy to miejsce kilka razy i w mojej galerii poniżej umieściłem zdjęcia z tych wypraw, ponieważ każde z nich wyglądały inaczej.

Jak tam dojechać? Na trasie N4 pomiędzy Boyle a Sligo położone jest małe miasteczko Castlebaldwin i właśnie w nim znajdziemy brązowe tablice kierujące na grobowce. Drogą dojedziemy do bramki i tam musimy podjąć decyzję, zostawiamy samochód czy wierzymy w jego terenowe możliwości i jedziemy dalej. Pamiętać należy, że kiedy otwieramy bramkę należy ją za sobą zamknąć. Na wzgórzach jest dużo baranów i owiec, a bramka zabezpiecza przed ich ucieczką. Jeżeli decydujemy się na zwiedzanie pieszo,  to od bramki do kamiennych kopców mamy jakieś 30 min drogi.
Mapka Google

One Reply to “Carrowkeel”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.