Carrowkeel

położony w hrabstwie Sligo kompleks grobowców korytarzowych, należący do wielkiej czwórki (razem z Newgrange, Loughcrew i Carrowmore), których powstanie datuje się na około 3000 lat przed naszą erą czyli są one starsze od piramidy w Gizie, chociaż może mniej okazałe i mniej popularne. Ale to nie przeszkadza a nawet sprzyja zwiedzaniu tego miejsca, gdzie wśród wrzosowisk możemy spacerować bez tłumu ludzi przemieszczających się owczym pędem. Carrowkeel położone jest w paśmie Bricklieve i jest jednym z jego dwóch najwyższych wzniesień.

Na kilku pobliskich płaskowyżach, położonych jest kilka grobowców jednak na Carrowkeel napotkamy cztery,  są one oznaczone jako G,H,K i L. Pierwszy od dołu oznaczony jest literą G i właśnie z jego wnętrza są poniższe zdjęcia. Zdobywając kolejne kopce warto odwrócić się i co jakiś czas spojrzeć w dół, w stronę jeziora Arrow. Zresztą widoki są niesamowite z każdej strony. Przy dobrej pogodzie patrząc w stronę Sligo, zobaczyć można Knocknarea i Benbulben. Zazwyczaj na wzgórzach jest bardzo wietrznie. My zdobywaliśmy to miejsce kilka razy i w mojej galerii poniżej umieściłem zdjęcia z tych wypraw, ponieważ każde z nich wyglądały inaczej.

Jak tam dojechać? Na trasie N4 pomiędzy Boyle a Sligo położone jest małe miasteczko Castlebaldwin i właśnie w nim znajdziemy brązowe tablice kierujące na grobowce. Drogą dojedziemy do bramki i tam musimy podjąć decyzję, zostawiamy samochód czy wierzymy w jego terenowe możliwości i jedziemy dalej. Pamiętać należy, że kiedy otwieramy bramkę należy ją za sobą zamknąć. Na wzgórzach jest dużo baranów i owiec, a bramka zabezpiecza przed ich ucieczką. Jeżeli decydujemy się na zwiedzanie pieszo,  to od bramki do kamiennych kopców mamy jakieś 30 min drogi.
Mapka Google

Polub nas i udostępnij:

One Reply to “Carrowkeel”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.