Carrowkeel

położony w hrabstwie Sligo kompleks grobowców, należący do wielkiej czwórki (razem z Newgrange, Loughcrew i Carrowmore) grobowców korytarzowych, którego powstanie datuje się na około 3000 lat przed naszą erą czyli są one starsze od piramidy w Gizie, chociaż może mniej okazałe i mniej popularne. Ale to nie przeszkadza a nawet sprzyja zwiedzaniu tego miejsca, gdzie wśród wrzosowisk możemy spacerować bez tłumu ludzi przemieszczających się owczym pędem. Carrowkeel położone jest w paśmie gór Bricklieve.

Na kilku płaskowyżach, położonych jest kilkadziesiąt grobowców jednak  w tym miejscu napotkamy cztery,  są one oznaczone jako G,H,K i L. Pierwszy od dołu oznaczony jest literą G i właśnie z jego wnętrza są poniższe zdjęcia. Zdobywając kolejne kopce warto odwrócić się i co jakiś czas spojrzeć w dół, w stronę jeziora Arrow. Zresztą widoki są niesamowite z każdej strony. Przy dobrej pogodzie patrząc w stronę Sligo, zobaczyć można Knocknarea i Benuleben’a. Zazwyczaj na wzgórzach jest bardzo wietrznie. My zdobywaliśmy to miejsce kilka razy i w mojej galerii poniżej umieściłem zdjęcia z tych wypraw, ponieważ każde z nich wyglądały inaczej. Myślę, że tyle opisu wystarczy, jeżeli ktoś bardziej zainteresowany jest historią odsyłam na inne strony z fachową informacją dotyczącą Carrowkeel.

Jak tam dojechać? Na trasie N4 pomiędzy Boyle a Sligo położone jest małe miasteczko Castlebaldwin i właśnie w nim znajdziemy brązowe tablice kierujące nas na grobowce. Drogą dojedziemy do bramki i tam musimy podjąć decyzję, zostawiamy samochód czy wierzymy w jego terenowe możliwości i jedziemy dalej. Pamiętać należy, że kiedy otwieramy bramkę należy ją za sobą zamknąć. Na wzgórzach jest dużo baranów i owiec, a bramka zabezpiecza przed ich ucieczką. Jeżeli decydujemy się na zwiedzanie pieszo,  to od bramki do kamiennych kopców mamy jakieś 30 min drogi, hmm… właściwie to nie jestem pewien bo wjeżdżam tam samochodem.
Mapka Google

Polub nas i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Top