Grobla Olbrzyma

Grobla Olbrzyma (Giant’s Causeway) – są to formacje skalne (bazalt), które  powstały przed około 50-60 milionami lat podczas aktywności wulkanicznej w tym rejonie. Kiedy ogląda się te wielokątne słupki, ma się nie odparte wrażenie oszustwa słysząc twierdzenie, że jest to dzieło natury. Być może stworzył to legendarny olbrzym Finn McCumhaill zamieszkujący niegdyś ten rejon aby przedostać się do Szkocji jak po moście.  Kiedy już tam dotarł, stwierdził, że szkocki olbrzym jest dużo większy niż się spodziwał i nie pokona go w bespośredniej walce, więc wrócił do domu i przebrał się za dziecko. Kiedy szkocki olbrzym przybył wybudowaną przezeń drogę, zajrzał do domu i widząc dziecko, przerażony stwierdził, że skoro dzicko irlandzkiego olbrzyma jest tak duże to jak musi wyglądać jego ojciec. Przerażony, tą samą drogą zniszczył ją aby Irlandczyk nie podążył za nim. Tak został tylko ten krótki wypust, reszta została zniszczona.
Odkrycie grobli przez naukę datuje się na 1693 rok chociaż w rzeczywistości rok wcześniej odkrył ją  biskup hrabstwa Derry. W 1986 Grobla Olbrzyma została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Zatoka jest zamieszkiwana przez liczne ptactwo jak i bogata w roślinność, która dzielnie znosi rzesze przemieszczających się turystów.

Wycieczkę zaczynamy od Visitor Center, które zostało otwarte w 2012 r. Jest bardzo nowoczesne, z dużymi ekranami do audiowizualnej prezentacji obiektu, możemy również obejrzeć animowaną legendę o irlandzkim olbrzymie jak budował groblę. Są sklepy pamiątkowe, restauracja, jednym doskonale zorganizowane zaplecze pod względem turystycznym. Kupujemy bilet, w cenie dostajemy mapkę zwiedzania i elektroniczny przewodnik, który opowiada nam o zwiedzanej zatoce, jak i legendy z nią związane (mamy dostępny język polski). Teraz decyzja należy do nas, korzystamy z małych busów dowożących na miejsce czy idziemy pieszo. Wybraliśmy opcje drugą, szliśmy dołem wzdłuż linii brzegowej, dostępny jest również szlak od strony wysokiego klifu.

W sumie wokół Grobli wytyczono cztery szlaki:

  • szlak zielony  – łatwy;
  • szlak niebieski – umiarkowany;
  • szlak czerwony – trudny;
  • szlak żółty – wymagający. Ten szlak łączy się z dwiema innymi dłuższymi trasami wybiegającymi poza samą Groble Olbrzyma.

W sumie jest spory szmat drogi do przejścia ale trafiając na dobrą pogodę, mamy naprawdę piękne widoki. Kształt niektórych obiektów skalnych,  powiązanych jest z legendą o olbrzymie,  organy olbrzyma, but czy jego tron. Niestety nie możemy zwiedzić drogi w pierwotnej jej długości ponieważ ze względu na osuwanie się podłoża część została zamknięta. Wracamy więc z powrotem i zmieniamy szlak do wejścia na górę, schodami pasterza. Z wierzchołka możemy podziwiać groble z lotu ptaka. Kolejne widoki zapierające dech w piersiach jak i wiejący tam bardzo mocno wiatr. Wracamy do centrum turystycznego na herbatę.


 


Mapka Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.