Wodospad The Devil’s Chimney

Wodospad The Devil’s Chimney – w Światowej Bazie Wodospadów odnotowany jako najwyższy wodospad Irlandii, 150 m. W języku irlandzkim nazwa wodospadu to “Sruth w Aghaidh An Aird”  czyli “strumień przeciwko wysokości”. Skąd ta nazwa?  Kiedy wieje mocny wiatr woda jest wydmuchiwana z powrotem do szczytu z którego spada lub rozdmuchiwana jest na boki. Mamy nadzieje kiedyś zobaczyć to na  własne oczy.

Mały parking wzdłuż ulicy, może na sześć, siedem samochodów, mała bramka wejściowa i tablica informacyjna, The Devil’s Chimney, najwyższy w Irlandii. Niestety, spływ wody jest uzależniony od warunków pogodowych, czyli susza czy opady deszczu. Już z parkingu widać czy mamy szczęście zobaczyć go w pełnej krasie czy niestety tylko będziemy mogli podziwiać zbocze klifu i pusty “komin”.  Wejście na górę to dystans 1,2 km. i zajęło nam  około 30 min. bardzo wolnym krokiem, ale kiedy dojdziemy na sam koniec szlaku znajdziemy punkty widokowe z ławkami gdzie możemy podziwiać spadającą ze 150 metrów wodę, jeśli jak już wspomniałem wcześniej nie nastała susza. Takie punkty są cztery, jeden z nich jest pod samym wodospadem a podejście pod niego jest z dwóch stron, z jedenej pójdziemy przez klimatyczny mały las, klimatyczny ze względu na gęste zadrzewienie, kora i gałęzie pokryte mchem, na dodatek powyginane, splątane między sobą tworzą jakby wrota lub wyglądają jak stworzenia z filmów fantasy czy horrorów. Szliśmy tym przed samym zmierzchem co potęgowało wrażenia. Z punktów widokowych jest także doskonały widok na jezioro Glencar, góry i klify.

Obszar ten obięty jest specjalną ochroną ze względu na bogatą faunę i florę. Występują tutaj różne gatunki zwierząt, m.in. wydry czy sokół wędrowny. Na polach przy drodze prowadzącej na szlak pasą się urocze osły.

Wydaje się, że miejsce mało popularne jednak na szlaku napotykaliśmy dość dużo grup ludzi odwiedzających to jedno z licznych pięknych miejsc w tym rejonie.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.