Zamek w Trim

położony nad rzeką Boyne, największy zamek anglo-normański w Irlandii. Wybudowany został w ciągu trzydziestu lat, a budowę rozpoczęto w 1175 r. w miejsce powstałej wcześniej drewnianej twierdzy. Zamek jest jednym z nielicznych zachowanych w tak dobrym stanie zamków Irlandii.

 Kiedy dojedziemy do Trim nie trudno zauważyć szczyt zamku, wznosi się on ponad obecną zabudowę miasta. W weekendowe dni jest raczej wzmożony ruch a parking przed zamkiem nie jest zbyt duży, jednak można skorzystać z parkingu w mieście i dojść dosłownie kilkaset metrów. Wejście na dziedziniec zamku jak i zwiedzanie jest płatne. Nie są to wygórowane ceny także polecam wykupić bilet wraz z wejściem do zamku. Zbierana jest określona liczba osób i wraz z przewodnikiem opowiadającym historię wycieczka trwa  ok. 45 min.  Jeżeli chodzi o dziedziniec można go obejrzeć krzątając się z kąta w kąt bez przewodnika. Warto zwrócić uwagę na tablice informacyjne rozmieszczone na dziedzińcu obok ruin.

Ceny dla zwiedzających:

Zamek wraz z przewodnikiem:

  • osoba dorosła €4;
  • senior/grupa €3;
  • dziecko/uczeń €2;
  • rodzinny (dwie osoby dorosłe/dwójka dzieci) €10.

Dziedziniec:

  • osoba dorosła €3;
  • senior/grupa €2;
  • dziecko/uczeń €1;
  • rodzinny (dwie osoby dorosłe/dwójka dzieci) €6.

W środku zamek przygotowany jest dla zwiedzających. Po wejściu  za pierwszą komnatą znajdują  się modele jak zamek ewoluował. Kiedy spoglądamy na ruiny od wewnątrz odznaczają się miejsca gdzie kiedyś były, ściany, sufity, podłoga dzisiaj z parteru widzimy dach, oczywiście zabezpieczony, odpowiednie pomosty zapewniają przemieszczanie się w wyższych partiach zamku. Najbardziej efektowne było wchodzenie na górę, krętymi wąskimi schodkami a za poręcz służy gruba lina zawieszona na metalowych pierścieniach. Po zwiedzeniu na górnej kondygnacji dwóch komnat wychodzi się na dach z którego można podziwiać panoramę pięknej okolicy. Koniec wycieczki to zejście na dół zamku znów wąskimi krętymi schodkami do sali dziennej gdzie był potężny kominek, a ciepło z tego paleniska rozchodziło się po komnatach.

Kiedy znajdziecie jakiś wolny dzień to warto zorganizować sobie wycieczkę do Trim. Ciekawostka, na zamku kręcone były sceny do filmu Mel’a Gibsona “Braveheart”i zresztą on sam w roli głównej.Mapka Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.