10 Wodospadów

Trümmelbachfälle – to dziesięć wodospadów w pobliżu miasteczka Lauterbrunne w Alpach Berneńskich. Wodospady są zasilane przez lodowce i śnieg o łącznej powierzchni 24-ech kilometrów kwadratowych pomiędzy trzema szczytami, Eiger(3970m), Mönch (4099m) i Jungfrau(4158m). Rocznie woda przenosi 20200 ton detrytu, a przepływ to 20000 litrów na sekundę.
Wodospady te są jedynymi na świecie wodospadami lodowcowymi, które można podziwiać ukryte w skałach w wyżłobionych tunelach i korytarzach. Całkowita wysokość wodospadów wynosi 140 m i na jeden z poziomów możemy dostać się za pomocą windy umieszczonej wewnątrz skał, resztę przemieszczamy się po platformach, schodami w wydrążonych tunelach i pomiędzy skałami. Grzmot spadającej wody jest niesamowity. Cząsteczki lodowatej wody unoszą się wszędzie. My odwiedziliśmy wodospady latem, temperatura na zewnątrz około 27 stopni, dlatego wejście do tuneli przynosiło miłą ochłodę, jednak kiedy wyszliśmy na zewnątrz, byliśmy cali mokrzy i lekko zziębnięci.

Znajdują się one w dolinie Lauterbrunnen, często nazywanej doliną 72 wodospadów, ponieważ miasteczko otoczone jest przez gigantyczne skalne ściany i znajdujące się na nich wodospady. Jednym z nich jest bardzo okazały Staubbachfall, którego wysokość to 299 m.

Ceny wstępu:

  • dorośli – 11 CHF;
  • dzieci od lat 6 do 15 – 4 CHF;
  • Ceny dla grup od 10 osób ustalane są indywidualnie.

Możemy zapłacić w euro jednak przyjmowane są tylko banknoty, a reszta wydawana jest we frankach szwajcarskich.

Wodospady są otwarte:

  • od początku kwietnia do początku listopada codziennie od 9:00 do 17:00;
  • lipiec i sierpień od 8:30 do 18:00;Mapka Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.