Muzeum w Altamirze

Altamira –  to jaskinia położona w górach Kantabryjskich na północy Hiszpanii, w  pobliżu miejscowości Santillana del Ma. Muzeum, powstało w miejscu, gdzie odkryto  malowidła naskalne, które datuje się na 18 tys. lat przed naszą erą. Obecnie naukowcy oceniają, że najstarsze malowidła  to może być nawet i do 30 tys lat wstecz. Na początku kiedy jaskinia, a właściwie malowidła w jej wnętrzu zostały odkryte, a było to w XIX wieku, przez świat naukowy zostały uznane jako mistyfikacja. Znacznie później, kiedy okazało się, że nie jest to jedyna jaskinia ubarwiona naskalnymi rysunkami, zaczęto ponowne badania, które przyniosły zaskakujące  wnioski… malowidła są autentyczne i po głębszych badaniach określono ich wiek.

Koszt zwiedzania to €3 za osobę dorosłą. Wchodzimy na ustaloną wcześniej godzinę napisaną na bilecie. Najpierw wyświetlany jest krótki film, przedstawiający historię powstania rysunków jak i odkrycie jaskini z malowidłami oraz powstania muzeum. Następnie przechodzimy do pomieszczenia zaciemnionego z podświetleniami tylko w niektórych punktach, z audiowizualnym przedstawieniem historycznych domysłów powstania malowideł. Holograficzne obrazy przedstawiają tamtą epokę.
Trzeba jednak zaznaczyć, że miejsce gdzie znajdują się malowidła naścienne jest szczególnie chronione przez pracowników muzeum. Kiedy wchodzimy na wcześniej wspomnianą salę, jest tam całkowity zakaz fotografowania, wchodzenia z plecakami, pożywieniem czy piciem. Zakaz fotografowania, kiedy zapytałem pana, który pilnuje przestrzegania zasad ustalonych przez muzeum wynika z prozaicznej przyczyny, kiedy odwiedzający, czasem w grupach kilkudziesięciu osób naraz tak naprawdę nie wykazują zainteresowania obiektem muzealnym tylko w jakiej pozycji i z dotknięciem sufitu czy nie uda mi się pstryknąć fotkę. No cóż. Resztę eksponatów wystawionych w gablotach w sąsiednich salach muzeum można fotografować ile dusza zapragnie.

No i same malowidła. Znajdują się one na suficie i ścianach groty.Przedstawiają zwierzęta jak bizony, dziki czy jelenie, na które zapewne polowano w tamtych czasach w celu zdobycia pożywienia. Robią niesamowite wrażenie jako dzieło malarza, który miał rękę artysty jak i ze względu na jakże odległy czas ich powstania, ale… no właśnie, kiedyś ktoś powiedział, że “ale” unieważnia wszystko co jest przed tym słowem. I dosłownie tak jest w tym przypadku. Wszystko co oglądamy w tej pięknie przygotowanej grocie, to reprodukcja powstała na potrzeby ruchu turystycznego w muzeum, a oryginalna jaskinia znajduje się około 300 m dalej, niedostępna dla przeciętnego zjadacza chleba a jedynie dla świata nauki. Cała ta otoczka z zakazami, cały ten teatrzyk grany przez obsługę to wielkie oszustwo. Owszem reprodukcja jaskini podejrzewam, że jest bliska oryginałowi jednak niesmak trochę pozostał.
Dlaczego tak się  stało? Naukowcy stwierdzili, że podczas coraz bardziej wzmożonego ruchu turystycznego , kiedy potwierdzono autentyczność malowideł, wydychany przez ludzi dwutlenek węgla wraz wnoszone na ubraniu pyłki nie pozostają obojętne dla tych wartościowych malowideł, co spowodowało zamknięcie dla zwiedzających 1977 roku aby w 1982 otworzyć ponownie jednak ograniczyć liczbę zwiedzających, czas oczekiwania mógł trwać nawet trzy lata. Ostateczna decyzja o zamknięciu to rok 2001 a siedem lat później otwarto replikę jaskini.

Następne sale to sale z eksponatami muzealnymi znajdowanych rzeczy w różnych już miejscach na ziemi a pochodzących z bardzo odległej historii naszej planety i gatunku ludzkiego. Poukładane w gablotach eksponaty, pochodzące z najbliższego regionu oraz z innych miejsc w Europie.

Jaskinia Altamiry w 1984 została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego  Ludzkości UNESCO.Mapka Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.