Quinta da Regaleira – Sintra

Quinta da Regaleira – to okazały pałac i przepiękny pełen tajemnic ogród. Położone  niedaleko miasteczka Sintra, które słynie z wielu atrakcji turystycznych w tym rejonie Portugalii. Jak dojechać? Miasteczko jest położone 25 kilometrów od stolicy Portugalii, Lizbony. Będąc w Lizbonie, warto zarezerwować sobie czas na zwiedzenie Sintry, do której dojedziemy ze stolicy kolejką podmiejską ze stacji Rossio.

Ogród jest pełen wieżyczek, kamienych murków, ścieżek, ukrytych przejść, kapliczek i niesamowitej studni inicjacji.  Budowę tego pełnego tajemnic obiektu wymyślił i sfinansował milioner António Augusto de Carvalho Monteiro, znany pod pseudonimem Monteiro Millions, całość wpisano na listę UNESCO w ramach Dziedzictwo Kulturowe Sintry.

Monteiro urodził się w Brazylii, jego rodzice byli Portugalczykami. Kiedy odziedziczył majątek po rodzinie i powielił go handlując kamieniami szlachetnymi i kawą, jako bogaty człowiek postanowił osiedlić się w kraju swojego pochodzenia, Portugalii. Tutaj otrzymał dyplom prawa na Uniwersytecie w Coimbrze, tutaj jako kolekcjoner i bibliofil posiadał potężną kolekcje dzieł Luís Vaz de Camões’a i w końcu tutaj, osiedlając się w Sintrze postanowił sfinansować swój pomysł, który zaprojektował dla niego włoski architekt Luigi Manini. Tak właśnie powstał pałac i  ogród posiadłości Quinta da Regaleira. Monteiro to nie tylko kolekcjoner i bibliofil ale także fascynat alchemii, botaniki i symboliki wynikającej z jego wiary ideologicznej, stąd też bardzo dużo symboli wolnomularzy, templariuszy w budowlach na terenie posiadłości.

Zwiedzanie tego miejsca jest płatne, zapłaciliśmy €12 za dwie osoby, jednak nie zastanawiałbym się nawet wchodząc tam drugi raz czy warto czy nie. Naprawdę warto. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od ogrodów, podziemi, małych zakątków z ławeczkami, wieżyczek, schodków i kapliczek, w których widać poprzez symbole, fascynacje okultyzmem byłego właściciela i pomysłodawcy. Przechadzając się ścieżkami, pełnymi bujnych roślin możemy trafić na miejsca z kamiennymi ławkami i stolikami. Tam można odpocząć. Przemieszczając się tak w coraz wyższe partie ogrodów trafiliśmy do miejsca gdzie widać schody prowadzące do mostków nad oczkami wodnymi, małe wodospady i zejście w dół, którym przejść można nad wodą, a dalej po wystających nad taflę wody kamykach przedostaniemy się do ciemnego tunelu. Tunel przeszliśmy, oświetlając sobie drogę latarką z telefonu komórkowego. Jest tam ciemno i nie ma żadnych źródeł światła przez większą część drogi, póki nie wyjdziemy na dolną kondygnację studni inicjacji, do której tylko od góry wpada jakiekolwiek światło.

Studnia ma 27 m wysokości w głąb ziemi gdzie kończy się siecią tuneli, chociaż dla nas nie był to koniec drogi a jej początek, wspinaliśmy się do szczytu studni poprzez dziewięć poziomów schodów, osadzonych kręto wzdłuż  ścian z oknami lub arkadami wychodzącymi na jej środek. Dziewięć poziomów nawiązuje do dantejskiego piekła, przedstawionego właśnie jako gigantyczny stożek składający się z dziewięciu kręgów i zacieśniający się ku dołowi.

W wyższych partiach ogrodu ścieżki stają się coraz bardziej ciasne, a roślinność mieliśmy wrażeni, jest bardziej dzika i gęsta. Dotarliśmy do murów wyznaczających teren parku i postanowiliśmy wrócić do pałacu aby zwiedzić go od środka. Zwiedzamy go indywidualnie bez przewodnika, przepiękne, duże wnętrza gdzie widać na kominkach czy ścianach styl manueliński, który był bardzo modny w Portugalii. W pałacu zwiedzamy bibliotekę, pomieszczenia użytkowe, jadalnie i na samej górze wychodzimy na taras, z którego rozpościera się widok  na Pałac Narodowy jak i na zamki stojące na wzgórzach, między innymi bardzo kolorowy Zamek Pena , a z drugiej strony mamy widok na usytuowany  na  szczycie góry, Zamek Maurów.

Miasteczko Sintra jest bardzo urocze, można po zwiedzaniu odpocząć w małych knajpkach czy restauracjach, coś zjeść, napić się. Przybyliśmy tam samochodem i muszę napisać, że ciężko było znaleźć miejsce do zaparkowania, jednak jeżeli znajdziemy coś w pobliżu centrum to lepiej go tam zostawić. Obiekty możemy zwiedzać pieszo, jednak zajmie to trochę czasu, lepiej skorzystać z autobusów lub tuk-tuków. Warto odwiedzić biuro informacji turystycznej, które znajduje się niedaleko centrum, na Praça República z napisem Turismo. Tam otrzymamy sporo informacji dotyczących zwiedzania  i cenniki.
Mapka Google

One Reply to “Quinta da Regaleira – Sintra”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.