Tossa de Mar

hiszpańskie miasto na Costa Brava w prowincji Girona.  Nie jest to duże miasto ale bardzo urocze i pełne historii. Można napisać, że dotarliśmy tam od strony morza, bo dopłyneliśmy statkiem kursującym wzdłuż wybrzeża . Miasto nie jest tak znane turystycznie jak leżące niedaleko Lloret de Mar, ale naprawdę warto je odwiedzić lub spędzić tam dłuższy urlop.

Z plaży, na której wysadził nas kapitan lokalnej żeglugi od razu rzuca się w oczy fortyfikacja,  wznosi się przy lini brzegowej malowiczo ułożona na skałach od strony morza. To Vila Vella, stara część miasta pamiętająca czasy średniowiecza. Otoczone kamiennym murem, z czterema dużymi wieżami i trzema cylindrycznymi. Najbardziej znane to wieża Joanas z widokiem na zatokę, Zegarowa wieża stojąca na głównym placu, mająca na sobie jedyny wówczas zegar w mieście i wieża Codolar z widokiem na plażę o tej samej nazwie. Prostokątny zamek z wieżą obserwacyjną, dzisiaj zastąpiony jest latarnią morską. Ta część miasta w swojej największej świetności miała około osiemdziesięciu domów mieszkalnych. Pomiędzy nimi znajdują się wąskie, brukowane uliczki, które w wielu miejscach są bardzo strome, czasami pośród kamiennych domów różnice wzniesiem pokonuje się schodami. Niektóre budowle pokryte są zielenią i pięknym śródziemnomorskim kwiatostanem. Wewnątrz Vila Vella znajdują się również pozostałości po gotyckim XV wiecznym kościele Sant Vincenc wybudowanego na wcześniej stojącym tam kościele romańskim z XI lub XII wieku.

Kiedy znajdziemy się w tej bardziej nowoczesnej części miasta, tam również będziemy przemieszczać wąskimi uliczkami, wśród straganów z różnorakimi gadżetami, małymi restauracjami czy kawiarniami. Pięknie położone budynki mieszkalne, rezydencje, wszystko wśród palm, żywopłotów przyciętych na różne kształty, ładnie kutych bram wjazdowych czy wejściowych.

Aby zobaczyć panoramę miasta , plażę i morze z malowniczą skalną wysepką, należy wspiąć się na  wzgórze, gdzie stoi wieża Moorish. Sama wieża była zamknięta ale widok, stojąc w tym punkcie jest naprawdę przepiękny zarówno na miasto, plaże, jak i wzgórza wznoszące się z drugiej strony.

Plaże Tossy, to przede wszystkim plaża, która jest położona przy fortach i deptaku miasta. Jednak tam dobijają do brzegu statki kursujące wzdłuż wybrzeży Costa Brava, co nie zapewni nam komfortowego wypoczynku, z przemieszczającymi się rzeszami turystów. Jeżeli chcemy trochę spokoju, zakosztować kąpieli słonecznych na drobnym nagrzanym piasku, jak i popływać w czystej wodzie Morza Śródziemnego, warto wyszukać bardziej dziewicze i trochę trudniejsze w dostępie małe plaże, których nie brakuje wokół tego malowniczego miasta.

 Jeżeli tylko planujecie wyjazd do Hiszpanii na urlop wypoczynkowy z lekkim nastawieniem na zwiedzanie okolicy, warto mieć na uwadze malownicze miasteczko Tossa de Mar.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.