Biblioteka Trinity College

mieści się w Dublinie przy Trinity College i przy Uniwersytecie Dublińskim. Jest największą biblioteką Irlandii i “biblioteką praw autorskich” co oznacza, że ma prawo otrzymywać wszelkie materiały publikowane w Republice Irlandii bezpłatnie. Jest także jedyną irlandzką biblioteką posiadającą takie prawa dla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Tutaj przechowywane są najsłynniejsze z rękopisów, a wśród nich zdobiona ręcznie, uznawana za najważniejszy zabytek chrześcijaństwa irlandzkiego Księga z Kells (Book of Kells), z 800 roku oraz Księga z Durrow (Book of Durrow) pergaminowy manuskrypt, również bogato zdobiony, stanowiący najstarszy znany ewangeliarz,  zawierający łaciński przekład czterech Ewangelii. Pochodzi z drugiej połowy XVII wieku.

Historia biblioteki zaczyna się w 1592 roku, kiedy to zostaje założony College, z inicjatywy Elżbiety I. Do dnia dzisiejszego jest to najbardziej prestiżowa uczelnia w Irlandii, a zbiory biblioteki obejmują ponad 6 milionów drukowanych tomów, z  kolekcjami czasopism, rękopisów, map czy muzyki, co odzwierciedla ponad 400 lat rozwoju naukowego. Z tego też względu jest biblioteką o światowej renomie, świadcząc usługi dla szerokiej rzeszy zewnętrznych użytkowników i instytucji.

Wstęp do muzeum biblioteki jest otwarty dla turystów zwiedzających kampus. Pierwsza część, to wystawa Turning Darkness into Light, mroczny pokój, na ścianach którego obejrzymy fragmenty  Book of Kelly i oczywiście to piękne arcydzieło umieszczone w gablocie, niestety nie można robić zdjęć samej księgi. W gablotach umieszczone są także inne rękopisy w tym Księga Armangh Księga Durrow, a także małe “kieszonkowe” ewangeliarze zawierające tylko fragmenty ewangelii.

Główna część do zwiedzania  to Long Room czyli 60 metrowy “długi pokój” dwa poziomy półek, uginające się pod ciężarem książek. Ten “pokój” to nie tylko książki, ale także rzeźby i jedna z najstarszych harf irlandzkich (symbol Irlandii)  umieszczona na środku sali. W “długim pokoju” możemy fotografować jednak bez statywu i lampy błyskowej. Z  tej sali wychodzimy schodami w dół, gdzie znajduje się sklep z pamiątkami.

Zwiedzanie terenu Uniwersytetu jest bezpłatne, jednak za zwiedzanie biblioteki musimy zapłacić, ale naprawdę warto, jest to miejsce które powinno znaleźć się w obowiązkowym harmonogramie atrakcji  Dublina. Zobacz tutaj ceny biletów i godziny otwarcia.Mapa Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.