Biblioteka Trinity College

Biblioteka Trinity College mieści się w Dublinie przy Trinity College i przy Uniwersytecie Dublińskim. Jest to największa biblioteka w Irlandii. Jest ona „biblioteką praw autorskich” co oznacza, że ma prawo otrzymywać wszelkie materiały publikowane w Republice Irlandii bezpłatnie. Jest także jedyną irlandzką biblioteką posiadającą takie prawa dla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Tutaj przechowywane są najsłynniejsze z rękopisów, zdobiona ręcznie przez mnichów, uznawana za najważniejszy zabytek chrześcijaństwa irlandzkiego Księga z Kells (Book of Kells) , pochodzi ona z 800 roku oraz Księga z Durrow (Book of Durrow) pergaminowy manuskrypt również bogato zdobiony, stanowiący najstarszy znany ewangeliarz zawierający łaciński przekład czterech Ewangelii. Księga pochodzi z drugiej połowy XVII wieku.

Historia biblioteki zaczyna się w 1592 roku, kiedy to zostaje założony College, z inicjatywy Elżbiety I. Do dnia dzisiejszego jest to najbardziej prestiżowa uczelnia w Irlandii, a zbiory biblioteki obejmują ponad 6 milionów drukowanych tomów, z  kolekcjami czasopism, rękopisów, map czy muzyki, co odzwierciedla ponad 400 lat rozwoju naukowego. Z tego też względu jest biblioteką o światowej renomie, świadcząc usługi dla szerokiej rzeszy zewntęrznych użytkowników i instytucji.

Wstęp do muzeum biblioteki jest owarty dla turystów zwiedzających kampus. Pierwsza część, to wystawa Turning Darkness into Light, mroczny pokój na ścianach, którego obejrzymy fragmenty z Księgi of Kelly i oczywiście to piękne arcydzieło umieszczone w gablocie, niestety nie można robić zdjęć samej księgi. W gablotach umieszczone są także inne rękopisy w tym Księga Armangh Księga Durrow, a także małe „kieszonkowe” ewangeliarze zawierające tylko fragmenty ewangelii, i noszone przez mnichów ukryte w ubraniach.

Główna część do zwiedzania  to Long Room czyli 60 metrowy „długi pokój”, wyglądający jakby cały wykonany z drewna, dwa poziomy półek, uginające się pod ciężarem książek. Z pierwszego poziomu prowadzą na drugi kręte, metalowe schody, niestety nie dostępne dla zwiedzających. Ale ten „pokój” to nie tylko książki, ale także rzeźby i jedna z najstarszych harf irlandzkich (symbol Irlandii)  umieszczona na środku sali. W „długim pokoju” możemy fotografować jednak bez statywu i lampy błyskowej. Z  tej sali wychodzimy schodami w dół, gdzie znajduje się sklep z pamiątkami związanymi z odwiedzanym przez nas Trinity College.

Zwiedzanie terenu Uniwersytetu jest bezpłatne, jednak za zwiedzanie biblioteki musimy zapłacić, ale naprawdę warto, jest to miejsce które powinno znaleźć się w obowiązkowym harmonogramie zatrakcji  Dublina. Zobacz tutaj ceny biletów i godziny otwarcia.Mapa Google

Polub nas i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.