Kamienie w Carnac

Carnac to miejscowość  we Francji, w rejonie Bretania. Ale nie chodzi tutaj  o miasteczko, chociaż położone nad Oceanem Atlantyckim, jest znanym tam uzdrowiskiem. Największą atrakcją turytyczną, są położone tuż nieopodal miasteczka pola “usiane”  menhirami, dolmenami i kromlechami. Kamienie prawdopodobnie zostały ułożone około 3300 lat p.n.e., ale niektóre mogły pojawić się  tam już 4500 lat p.n.e. Jak zawsze z takim miejscem związane są różnego rodzaju legendy, ale i wiele naukowych teorii.

Jedna z legend głosi o Świętym Cornely, który był papieżem. Prześladowany przez casarza rzymskiego, zmuszony opuścić miasto i ścigany przez rzymskich żołnierzy, przemieszczał się w stronę Galii, na zachód Francji, kiedy to ocean odciął mu dalszą drogę a wojska był już  blisko, odwrócił się i podnosząc ręce do nieba zamienił żołnierzy w kamienie. Poruszają się oni tylko jednej nocy. Kiedy wybija północ Bożego Narodzenia żołnierze idą się napić wody w pobliskich strumieniach, lecz każdy kto będzie chcial to zobaczyć, zostanie zgnieciony.

Z naukowego punktu widzenia jedna z teorii mówi o obserwatorium astronomiczym, kolejna, że  związane są z kalendarzem określającym ważne okresy w rolnictwie, a jeszcze  inna  skłania się do grobowców z okresy neolitu lub obrzędami religijnymi. Tak mała wiedza dotycząca przeznaczenia tej aleji kamieni wynika również z faktu, iż nauka zaintereswała się nimi dopiero w drugiej połowie XX wieku, a samo ich odkrycie, to wiek XVII, kiedy rolnictwo rozszerzało się coraz bardziej szukając nowe miejsca pod uprawę, kamienie przeszkadzały miejscowym rolnikom, którzy podczas upraw przewracali je i starali się przemieszczać. Dzisiaj tereny są ogrodzone i możemy jedynie podziwiać niesamowite monolity zza płotu, którym szczelnie są ogrodzone. Archeolodzy twierdzą, że kamieni mogło być nawet  10 tysięcy, dzisiaj na polach stoi ich także imponująca ilość, prawie 3000.

Położenie kamieni jest podzielone na trzy strony. Le Menec wysunięty najbardziej na zachód, to 1050 głazów ułożonych w 11 rzędów. Tutaj rozpoczeliśmy nasze zwiedzanie. Znajduje  się tu  Centrum Informacji, dość duży parking dla samochodów, jak i z tego miejsca wyjechaliśmy odkrytm busem, przygotowanym dla zwiedzających.  Strona Kermario położona jest na wschód od miasta i liczy 1029 kamieni ułożonych w 10 rzędów. Tuż obok jest małe czworoboczne pole Le Manio na którym stoi Gigant Manio  o wysokości 6,5 metra Kerlescan to 555 kamieni ustawionych w 13 rzędach.

Największy menhir niestety dzisiaj wywrócony i podzielony na cztery części to Er Grah. Ten olbrzym miał 21 metrów wysokości ważył 300 ton. Znajdziemy go około 15 kilometrów od CarnacLocmariaquer.

Takie miejsca znajdują się również w Irlandii, Anglii, Skandynawii czy na Półwyspie Iberyjskim jednak  Carnac to największe skupisko kamieni z epoki neolitu na świecie.Mapka Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.