St. Jame’s Gates Brewery
to największy na świecie browar produkujący stout’a. Czym jest stout? To ciemne piwo, którego najpopularniejszym przedstawicielem jest irlandzki Guinness. Browar znajduje się w Dublinie, a na terenie browaru znajdziemy jedną z atrakcji turystycznych Guinness Storehouse, muzeum, gdzie podczas zwiedzania dowiemy się o historii powstania piwa, jak i na sam koniec wycieczki, spojrzymy z tarasu widokowego na miasto Dublin z pintą “black staff’u” w ręku. Budynek, przypominający kształtem gigantyczną szklanę, to siedem poziomów “mówiących” o historii powstania piwa i jego reklamy. Zaczynamy naszą podróż w klimacie staroci z pierwszych lat warzenia piwa, do nowoczesnych multimedialnych pokazów na monitorach.
Poziom pierwszy
tutaj zobaczymy kontrakt jaki podpisał Arthur Guinness, wynajmując budynki browaru na 9000 lat. Dowiemy się również z jakich składników powstaje piwo, jęczmień, chmiel, umieszczone za szybą, drożdże i woda. Ten ostatni składnik pokazany jest jako okazały wodospad. Na tym samym poziomie znajduje się Guinness Flagship Retail Store z największym zbiorem pamiątek.
Poziom drugi
kawiarnia, gdzie spróbujemy kawy parzonej i zjemy ciacho, ale nie tylko. Na tym poziomie poznamy, jak piwo było transportowane z browaru do irlandzkich pubów, w szklanych gablotach zobaczymy modele starych samochodów z reklamą Guinness’a, a także modele statków transportowych Miranda Guinness i Castlerock, tak od 1769 roku piwo zdobywało świat a dzisiaj dostarczane jest do ponad 150 państw. Tutaj także dowiemy się więcej o człowieku, który wierzył w swoje piwo tak bardzo, że produkuje się go 10 mln pint dziennie, a jego imię i nazwisko jest na każdej puszce i butelce – Arthur Guiness. Na końcu doznamy pierwszego spotkania ze stoutem, degustując go w małych szklaneczkach.
Poziom trzeci
Guinness Taste Experience, pierwsze spotkanie ze stoutem w małych szklaneczkach. Degustacja Guinnessa.
Poziom czwarty
to wielki świat reklamy związany z Guinness’em. Poznamy historię reklamy od drukowania, plakatów do reklamy cyfrowej. Jeden z najbardziej znanych sloganów “Guinness is good for you” (Guinness jest dobry dla Ciebie). Hasło to powstało podczas badań rynku w 1920 roku przez agencję reklamową, kiedy okazało się, że ludzie czują się dobrze po wypiciu kufla Guinness’a.
Poziom piąty
rezerwując jednego z zespołu ekspertów (musimy wykupić bilet, cena od €14), dostaniemy osobistego przewodnika i konesera aby przeniósł nas w świat ciemnego piwa. Na tym piętrze znajdziemy także Guinness Academy, gdzie nauczymy się jak z “pipe’a” stworzyć doskonałą pintę, którą powinno się nalewać 119,5 sekundy odpowiednio pod kątem do kranika trzymając szkło.
Poziom szósty
zmęczeni wspinaczką po piętrach? Food&Dring na tym poziomie możemy zatrzymać się na dłużej, aby coś przekąsić no i naturalnie czegoś się napić.
Poziom siódmy
dla najbardziej zatwardziałych wspinaczy, Gravity Bar. Jeżeli posiadamy bilet wstępu do muzeum, to uwieńczeniem naszej wycieczki będzie wliczony w jego cenę, nalewany przez 119,5 sekundy black staff oraz wspaniały widok na panoramę miasta z przeszklonego baru. Na szybach baru opisane są bardziej znane atrakcje turystyczne Dublina, wraz z krótką historią i mniej więcej za napisem są one położone. Dzieci zwiedzające muszą być pod opieką dorosłych, a na poczęstuek dostaną napój bezalkoholowy.
Ciekawostki związane z Guinness’em
- pomimo, że to irlandzkia duma, największe spożycie tego trunku jest w Wielkiej Brytanii, drugie miejsce zajmuje Nigeria dopiero na trzecim miejscu Irlandia.
- harfa jako symbol Irlandii, jest również symbolem Guinness’a jednak są one w stosunku do siebie odwrócone, jak odbicie zwierciadlane.
- nalanie pinty zajmuje 119,5 sek. szklanka powinna być pod kątem 45 stopni do kranika, dla kremowej pianki, kolejny warunek to podanie dokładnie w temperaturze 42.8 F (6 stopni C).
- przy warzeniu piwa w ostatnim etapie dodawany jest tajny składnik, który znają tylko trzy osoby na świecie.
- Arthur Guinness wydzierżawił St. Jame’s Gate Brewery na 9000 lat, przy rocznej opłacie około 65$.
- Guinness jest mniej kaloryczny (198 kilokalorii) od piwa jasnego (ok. 215 kilokalorii).
- Guinness nie jest czarny, palony jęczmień zabarwia go na ciemno rubinowy kolor.
- “Guinness is good for you”, ten znany slogan reklamowy znalazł poparcie w badaniach przeprowadzonych przez Univeristy of Wisconsin, że zawierając pewien typ przeciwutleniaczy może zapobiegać zawałowi serca i tworzeniu się zakrzepów.
- Księga Rekordów Guinness’a powstała w 1954 roku z pomysłu dyrektora generalnego browaru w tamtym okresie Hugh Beavera.
Bilety na wycieczkę po muzeum możemy kupić online.
Guinness Storehouse otwarty jest 7 dni w tygodniu w godzinach 9:30 do 19:00 (ostatnie wejście – 17:00). Lipiec i sierpień 0d 9:00 do 20:00 (ostatnie wejście – 18:00).
Mapka Google