Lloret de Mar

Kiedy zbliża się okres wakacji, każdy z nas planuje wyjazd  dla wypoczynku, zabawy lub dwóch tych rzeczy na raz. Jeżeli w naszych planach pojawi się Hiszpania, warto zastanowić się nad popularnym turystycznie wybrzeżem Katalonii, Costa Brava, konkretnie położonym w tym rejonie najbardziej znanym kurortem wypoczynkowym, Lloret de Mar. Miasto położone jest nad Morzem Śródziemnym, w prowincji Girona, której stolicą jest miasto o tej samej nazwie i jeżeli planujemy nasze wakacje z przelotem, to Girona jest najbliżej położonym Lloret de Mar lotniskiem, oddalonym od miasta o około 40 km.

Trochę historii

Miasto posiada bogatą historię. Można napisać, że jego początki sięgają 2000 lat. Pierwsze archeologiczne pozostałości znajdywane w tym rejonie to pozostałości po cywilizacjach iberyjskich i rzymskich, a pierwsze piśmienne wzmianki można znaleźć w dokumentach z 966 roku. Do XV wieku centrum miasta znajdowało się w odległości około 1 km od brzegu, aby chronić mieszkańców przed piratami napadającymi na miasto, chociaż to właśnie Lloret de Mar zostało założone właśnie przez piratów  z pobliskiego Tossa de Mar ,jako baza wypadowa morskich ataków. Port istniejący jeszcze w XVIII był także bardzo ważny pod względem handlowym, dzięki któremu miasto się bogaciło, lecz dzisiaj już nie istnieje. Pomimo swojej nowoczesności w wielu miejscach znajdziemy pozostałości zabytkowej architektury. Idąc ciasnymi uliczkami, gdzie znajdują się sklepy z pamiątkami, różnego rodzaju gadżetami, ubraniami itp., na jednym z placów napotkamy kościół parafialny św. Romy. Kościół zbudowano pomiędzy 1509 i 1522 rokiem w stylu katalońskiego gotyku. Kolejne części kościoła dobudowywano w XVI i XVII wieku jest to mieszanka stylów gotyckiego i renesansowego, a na początku XX przebudowano go dodając  elementy modernistyczne. Kościół znajduje się na Placu Kościelnym i nie sposób go pominąć, ponieważ przykuwa uwagę swoimi kolorowymi wieżami jak i fasadami.

Do zabytkowej architektury można zaliczyć także budynek ratusza miejskiego, wybudowany 1872 r. znajdujący się przy promenadzie Passeig de Jacint Verdaguer. Kolejna atrakcja, bardzo często umieszczana na pocztówkach miasta jak i fotografowana przez turystów, to stojący nieopodal największej miejskiej plaży, zamek Castell d’en Plaja. Choć wygląda na budowlę w stylu gotyckim z przed setek lat, to ta historia zaczęła się w 1940 roku, kiedy zostały ukończone prace związane z jego budową, na zlecenie milionera z Barcelony, jako pokaz siły. Ale na wzgórzach rozdzielających plaże Lloret de Mar i Fenals stoi Castillo de san Juan , Zamek św. Jana.  W zasadzie najlepiej widocznym i zachowanym elementem zamku jest jego baszta, która króluje na wzgórzu, zamek powstał w XI w.

Wypoczynek

Lloret de Mar dzisiaj, to miasto wyglądające  nowocześnie. Wysokie budynki hotelowe, piękne miejskie deptaki, ścieżki wzdłuż kamienistego wybrzeża, z położonymi na  tarasach kawiarniami, z imponującym widokiem na morze. Wszędzie, piękne zielone olbrzymie palmy. Główna plaża Playa Lloret de Mar to 1630 metrów długości i 45 metrów szerokości złocistego piachu, jest jedną z najpopularniejszych plaż wybrzeża Costa Brava. Są jeszcze mniejsze plaże rozmieszczone w róznych rejonach miasta, i troszkę mniej oblegane. Naszą ulubioną była Playa Fenals, niedaleko od hotelu, pokryta drobnym żwirkiem. Tego co nam najbardziej brakowało, to fale, które zapewniają nieraz wspaniałą zabawę, choćby skacząc przez nie.

To miasto idealnie nadaje się wakacyjny wypad, jeżeli planujemy tylko wypoczynek lub wypoczynek z lekką nutką szaleństwa i zakupów. Potężna ilość hoteli, dyskotek, knajp z ogródkami, restauracji z kuchniami prawie całego świata, pizzerii, małych parków rozrywki, wypożyczalnia rowerów czy moja ulubiona rozrywka, bungee kula. Wszędzie stragany, sklepiki, gdzie zawsze warto się troszkę potargować. To wszystko na lądzie. Kiedy jesteśmy na plaży, możemy wynająć skuter wodny, zgraną paczką przepłynąć się na bananie holowanym przez motorówkę, możmy przelecieć się podwieszeni do spadochronu. Cała gama atrakcji.

Niedaleko miasta znajdują się jeszcze dwa parki wodne. Water World to typowy park wodny ze zjeżdżalniami, fontannami, rurami wodnymi, cały dzień aktywnego wypoczynku. Marineland to również park wodny ale jednocześnie małe Zoo morskie plus ptactwo, zwłaszcza różnokolorowe papugi i delfinarium gdzie w ustalone godziny odbywają się pokazy z delfinami i fokami.  Do jednego i drugiego parku dojedziemy za darmo autobusami kursującymi z dworca autobusowego.

Pewnego dnia, kiedy nie było plażowej pogody, skorzystaliśmy z wodnych “autobusów” kursujących wzdłuż wybrzeża pomiędzy sąsiednimi miastami, zwiedziliśmy sąsiednią Tossa de Mar. Jest również dostępny statek ze szklanym dnem, którym przepłyniemy wzdłuż wybrzeża podziwiając podwodny świat Morza Sródziemnego.

Kiedy obudziła się w nas lekka nutka poznawcza rejonu,wybraliśmy się koleją hiszpańską do oddalonej o 70 km od Lloret de Mar stolicy Katalonii, Barcelony.

Lloret de Mar jest dobrym miejscem na wypoczynek bierny i czynny, byliśmy tam trzy razy, w różnych miesiącach,  czerwiec, lipiec. Pogoda dopisywała w tych miesiącach, zdażył się może jeden czy dwa dni kiedy padał deszcz ale nawet i to było przyjemne, miły chłodny deszcz w ciepły dzień.  Właśnie wtedy można wybrać się na zwiedzanie bliskiego sąsiedztwa miasta, co także jest dobrym czasem spędzania wakacji.

Tak na koniec, miasto Lloret de Mar było swojego czasu w telewizji Polsat za sprawą programu paradokumentalnego “Pamiętniki z wakacji”.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.