Fore Abbey

czyli opactwo w Fore to chrześcijański klasztor założony w 630 roku n.e. przez św. Fechina. Ruiny tego opactwa, to  jedyna pozostałość po benedyktynach w Irlandii.

Fore to mała wieś w hrabstwie Wesmeath, około 25 kilometrów od miasta Mullingar. Co oznacza słowo fore? To angielska wersja irlandzkiego imienia Fobhair, czyli  “źródło  wody” i została nadana tej wiosce, ze względu na cuda związane z wodą, jakie towarzyszyły wraz z przybyciem tu św. Fechina (Fiechina), ale o tym poniżej.

Jak już pisałem na wstępie założenie klasztoru przypisuje się świętemu Fechinowi w VII wieku. Niestety w latach 771-1169 klasztor  został spalony ponad dwanaście razy, między innymi przez Wikingów.

Jedynym obiektem, a w zasadzie jedynymi ruinami   z VII wieku są ruiny kościoła św. Fechina. Ten mały kościół został wzniesiony jako prostokątny budynek, miał proste okna i legendarne drzwi, które wiążą się z kolejnym cudem w Fore. Około 1200 roku dodano prezbiterium z ołtarzem. Brama prowadząca do prezbiterium ponownie została wzniesiona w 1934 roku.

Powyżej kościoła znajduje się kaplica, która była zamieszkana przez mnichów klasztornych do XVII wieku. W kaplicy znajduje się mała tablica upamiętniająca ostatniego tam mieszkającego pustelnika w Irlandii, Patricka Belgana. Z kaplicą związana jest kolejna legenda o cudzie.

Wiele budynków, które dziś istnieją powstało w XII  XV wieku, te pierwsze powstały za sprawą Hugh de Lacy,  Lorda of Meath, który był Anglo-Normańskim posiadaczem ziemskim i królewskim urzędnikiem. Klasztor ten był poświęcony św. Feichinowi jak i św. Taurinowi, opatowi klasztoru Evreux w Normandi we Francji.

W czasach największej świetności klasztor miało zamieszkiwać 300 mnichów i 2000 studentów.

Kim był św. Feichin?

Uważany jest za urodzonego w Billa, w parafii Collooney w hrabstwie Sligo, na początku VII  wieku. Jest założycielem kilku domów zakonnych w Irlandii, takich jak Termonfechin w Louth, Cong w hrabstwie Mayo, Ardoilen lub  High Island, Inismaan i Omey Island w hrabstwie Galway i oczywiście najbardziej związane z jego imieniem Fore Abbey. Jest czczony w Szkocji, gdzie znany jest pod łacińską nazwą Vigeanus lub St. Vigeans. Św. Feinich zmarł  na żółtą febrę, która zdziesiątkowała także  klasztor w Fore w około 665 roku.

Siedem cudów Fore Abbey

Opactwo Fore to nie tylko turystyczna atrakcja związana ze zwiedzaniem ruin, ale także siedem cudów, które miały lub mają miejsce:

  • św. Feichim postawił opactwo na bagnach. The monastery built upon the bog. Faktycznie teren wygląda na podmokły z przepływającą nieopodal rzeczką z pobliskiego jeziora Lough Lene.
  • młyn bez wody go napędzającej. The mill without a race.  Młyn został wybudowany w miejscu gdzie nie ma dostępu do wody, jednak św. Fechin podobno spowodował, że woda wypłynęła z ziemi i uruchomiła młyn,
  • woda, która płynie pod górę. The water that flows uphill,
  • drzewo, które nigdy się nie pali. Mówi się, że drzewko wyrastające nad świętą studnią św. Fechina wyrasta z gałęzi pierwotnej. Niegdyś drzewo nosiło nazwę “miedzianego drzewa” lub “drzewa pieniędzy” ponieważ przybywający tam pielgrzymi wbijali w korę miedziane monety. Dzisiaj to “Rag Tree”  czyli “drzewo szmat”. Na gałęziach drzewa pielgrzymi wieszają fragmenty ubrań, bibeloty z osobistymi pamiątkami, w celu wyzdrowienia lub dla spełnienia życzenia,
  • woda pobrana ze studni św. Fechina , która nigdy się  nie zagotuje. Z Fechinem wiążą się dwie święte studnie. Doagheighin to miejsce, w którym święty klęczał i modlił się, ta studnia mogła być pierwotnie megalitycznym grobowcem. Druga znana jako Tobernakogany, miała mieć właściwości leczenia różnego rodzaju dolegliwości.  Legenda głosi, że tych którzy dokonywali eksperymentu podgrzania wody, dotykały straszne nieszczęścia,
  • kamień z nadproża w kościele św. Fechina. Wagę kamienia oceniono na 2,5 tony. Legenda mówi o modlitwach,  dzięki którym św. Fechin umieścił go na obecnym miejscu.
  • “kotwica w celi”,  nie wiem czy związane to jest z językiem starogreckim, gdzie anchoritic oznaczało “wycofanie się”, czyli ktoś wycofuje się ze społeczeństwa świeckiego, aby prowadzić życie pustelnika, czy kotwica wynika z kształtów wieży, lub zakotwiczenia w jednym miejscu. Na czym polegał kolejny cud z Fore? Każdy, kto przekraczał próg owej celi nie opuścił jej aż do śmierci.

Mam nadzieję, że przedstawiony tutaj fragment  irlandzkiej historii, z  domieszką legend, pozwoli na wybranie Fore Abbey za cel wyprawy, w jakiś wolny, słoneczny dzień. Mapka Google

One Reply to “Fore Abbey”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.