Corlea Trackway

Torfowiska to naturalny krajobraz Irlandii. Torf wydobywany w tych miejscach, służy do pozyskania energii w elektrowniach jak i do ogrzewania irlandzkich domów. Ale nie o torfie ten wpis, a o tym co zostało odkryte przy okazji eksploatacji pól torfowych, w pobliżu miasta Longford, które jest jednym z irlandzkich hrabstw.

Znalezisko w Corlea

Keenagh to małe miasteczko w hrabstwie Longford. W 1984 roku firma  Bord na Mona przy okazji wydobycia torfu, natrafiła pod powierzchnią torfowiska na ułożoną z drewna drogę. Irlandzkie bagna i gleba torfowa to środowisko różnorodnej flory i fauny. Najlepszą jednak właściwością tego rodzaju gleby jest “przeżywalność” różnego rodzaju rzeczy zatopionych w niej. Warunki kwasowe tworzą środowisko o niskiej zawartości tlenu, a co za tym idzie doskonale “mumifikują” drewno, skórę czy ludzkie ciało. 

Rozpoczęły się badania, jak i dalsze odkrywanie znaleziska, okazało się, że długość tej “drewnianej trasy” to około 1 kilometr. Teraz należało ustalić, kiedy i z czego powstała. Dzięki datowaniu radiowęglem i precyzji jaką niesie dendrochronologia można było stwierdzić, droga pochodzi z ery żelaza, drzewa ścięte na potrzeby budowy były pod koniec 148 r. p.n.e, a materiał użyty to  dębowe deski o długości od 3 do 3,5 metra a grubość to około 15 cm. Belki ułożone są na szynach. Można stwierdzić, że droga zbudowana została na potrzeby ruchu kołowego, i na pewno było to duże przedsięwzięcie, porównywalne choćby z zabytkowymi budowlami rytualnymi. Szacowane ilość dębu zużyta na drogę to około 300 drzew.

Wykopaliska trwające do 1991 roku ujawniły kolejne ciekawe odkrycia. To nie tylko drewniana droga, która jak pisałem jest przystosowana do ruchu kołowego, ale także węższe, wyściełane spiętrzoną leszczyną, brzozą czy olchą, przeznaczone raczej dla ruchu pieszego. Tworzone były przez zwykłych farmerów aby ułatwić przemieszczanie się ludzi, zwierząt czy transportu kołowego pomiędzy osadami rolniczymi.

Corlea Track Visitor Centre

Wokół znaleziska powstało Corlea Track Visitor Centre. Fragment drewnianej drogi został zabezpieczony w pomieszczeniu przypominającym większy garaż z aluminiową roletą przy wejściu. Reszta jest na zewnątrz, a wokoło wszędzie znajdują się pola torfu i bagna. W środku dla zabezpieczenia drewnianej drogi, utrzymywana jest odpowiednia temperatura i wilgotność. Przed wejściem do wspomnianego pomieszczenia, w dużym nowoczesnym, okrągłym holu dowiemy się więcej o wykopaliskach, na wielkich ilustracjach zawieszonych na ścianach, przedstawiane są prawdopodobne wydarzenia sprzed tysięcy lat i prawdopodobny wygląd tych okolic. Po zwiedzeniu holu, czekaliśmy chwilkę na przewodnika, który otworzył roletę i mogliśmy wejść do środka. Nie ma możliwości wejścia na sam drewniany trakt, co raczej jest naturalne, ale na około możemy go widzieć z balustrady. Przewodnik opowie nam historię tej drogi, i wiele innych szczegółów dotyczących tego miejsca, oraz prawdopodobnych wydarzeń dotyczących tego dość pracochłonnego “toru”.

Polecam, w ładny, ciepły dzień, kiedy będziemy gdzieś w pobliżu Longford odnaleźć to miejsce, zwłaszcza, że całe zwiedzanie jest nieodpłatne. Są dostępne dwa parkingi. Pierwszy, w pobliżu budynku, gdzie również są miejsca na rodzinne pikniki na świeżym powietrzu,  drugi położony jest troszeczkę dalej i rozpoczyna nie zwiedzanie samego centrum, a Corlea Bog Amenity Walk.

Corlea Bog Amenity Walk

to projekt powstały przy współpracy Keenagh, Wetlands Heritage IrelandBord na MonaOffice of Public WorksLongford county Council. Celem tego projektu jest zagospodarowanie terenu bagien, torfowisk,  naturalnego jeziora i utworzenie na większym obszarze otaczającym Corlea Trackway , szlaku turystycznego. Docelowo zostanie zagospodarowanych około 100 hektarów, które jako park przyrodniczy ma zapewnić schronienie dla dzikich zwierząt, roślin czy ptaków, ale także podnieść atrakcyjność tego rejonu pod względem turystycznym.

Kiedy możemy zwiedzać?

Zwiedzanie obiektu na zewnątrz to całoroczna atrakcja, jednak  Corlea Trackway Visitor Centre, gdzie zobaczymy fragment drogi z epoki żelaza otwarte jest od kwietnia do września w godzinach od 10:00 do 18:00. Ostatnie wejście to 17:15.
Mapka Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.