Loop Head

półwysep na północnej części Irlandii, należący do hrabstwa Clare. Jego położenie jest bardzo ciekawe, z jednej strony Ocean Atlantycki z drugiej ujście najdłuższej rzeki Irlandii, Shannon. Przeciwległy cypel na południowej części rzeki , to Kerry Head.  Turystycznie Loop Head jest może mniej znany, od Ring of Kerry położonego na sąsiednim półwyspie, jednak warty jest odwiedzenia, choćby dla miasteczka Kilkee i położonej na samym cyplu latarni morskiej oraz niesamowitego wybrzeża klifowego.

Kilkee

Wjeżdżając na półwysep, przejedziemy przez małe turystyczne miasteczko Kilkee, położone nad zatoką Moore, jako miejsce turystyczne znane jest od czasów wiktoriańskich. Odwiedzających przyciągał zarówno klimat miasteczka, jak i piękna piaszczysta plaża w kształcie podkowy, z naturalną ochroną, rafą o nazwie Duggerna Rocks. Miasteczko dzisiaj nadal zachowuje doskonały klimat wakacyjnego wypoczynku. Na głównej ulicy po obu stronach jest wiele restauracji, pubów i B&B. Turyści przewijają się non stop. Kilkee jest miasteczkiem wielokrotnie nagradzanym przez Komisję Europejską jako bardzo popularny kurort, do którego przybywają turyści z całego kraju i nie tylko.

Klify i latarnia Loop Head

Najbardziej efektowna jest końcówka półwyspu, z latarnią morską i pięknymi klifami. Latarnia znajduje się tam od 1670 roku, chociaż pierwotnie nie była tak okazała jak  obecnie, wtedy światło sygnalizujące umieszczone było na domku (stojącym zresztą tam do dzisiaj), w którym mieszkał latarnik. Obecna, wybudowana w 1854 roku ma 23 metry wysokości, zasięg światła emitowanego cztery razy w ciągu 20 sekund wynosi 23 mile morskie (około 42,5 km). Elektryczność dotarła w 1871 roku a całkowita automatyzacja to 1991 rok. Latarnia jest dostępna dla zwiedzających codziennie od 16 marca do 4 listopada w godzinach od 10.00 do 18.00. Wejście jest płatne, €5 od osoby.

Nie tylko latarnia jest atrakcją turystyczną samego cypla. Na około możemy spacerować i podziwiać widoki z klifów idąc ścieżką wzdłuż nich. Pamiętajmy aby za bardzo nie wychylać się, jeden zdradliwy podmuch, zachwianie równowagi i możemy spaść. Podobnie jak na Downpatrick Head, tutaj także jest oddzielony kawałek lądu, który tworzy osobną wysepkę i jest domem dla ptaków i podobnie jak na Downpatrick Head znajdziemy tutaj napis Eire z czasów II Wojny Światowej. Kolejną ciekawostką związaną z tym miejscem, to tu nakręcono jedną ze scen Gwiezdnych Wojen, epizodu “Ostatni Jedi” kiedy główna bohaterka wskakuje do dziury i wpada do jaskini luster.

Kilbaha i The Bridges of Ross

Kilbaha to mała wioska położona na samym końcu cypla. Kilka gospodarstw i pub wraz z restauracją Keatings Bar, reklamujący się jako pub najbliżej położony do Nowego Yorku. Tuż nieopodal jest mała przystań gdzie można zwodować łódź czy kajak. Kilbaha, oraz jej położenie na zachodnim wybrzeżu hrabstwa Clare wraz z małą zatoką w 2010 roku została laureatem Europejskiej Nagrody, za doskonałe warunki dla turystyki wodnej. Tuż niedaleko wioski, znajduje się kolejna atrakcja, ukazująca naturalne piękno wybrzeża Irlandii, The Bridges of Ross. Mosty Rossa były trzema naturalnymi łukami, wyżłobionymi w skałach. Były, ponieważ dzisiaj jest tylko jeden, dwa zostały zerwane przez siły natury i wpadły do oceanu. Mostu nie zobaczymy z drogi, musimy tam dojść. Oczywiście przygotowany jest parking, tablica informacyjna ze zdjęciami. Obszar ten uważany jest również jako jedno z najlepszych miejsc w Europie, do obserwacji rzadkich gatunków ptaków morskich, które podczas migracji na południe, przez krótki czas przebywają w tym rejonie, zwłaszcza późnym latem i jeienią.

Atrakcji ciąg dalszy ..

Znajdzie się coś dla lubiących sporty wodne jak windsurfing, paddleboarding, żeglarstwo czy nurkowanie. Oczywiście w ciepłe dni można skorzystać z relaksującej kąpieli w oceanie. W 2016 roku podano do wiadomości, że u wybrzeży Kilkee żerowało około 20 rekinów słonecznych, co napewno także należy do niebywałych atrakcji. Rekiny te nie są niebezpieczne dla człowieka, żywią się głównie planktonem czy małymi rybkami, a długość dorosłego osobnika to nawet 12 metrów. W tym rejonie możem także napotkać delfiny. Po drugiej stronie półwyspu, tym razem coś dla miłośników starych zamków, Carrigaholt Castle, zamek wzniesiony około 1480 r. przez rodzinę MacMahons, ostatnich wodzów galickich, którzy sprawowali władze nad półwyspem.

Jak zapewnia nas reklama regionu, Loop Head możemy zwiedzać samochodem, na pieszo, czy rowerem. Zjeść w restauracji najbliżej położonej Nowego Jorku i odpocząć spacerując wzdłuż klifowego wybrzeża lub podziwjając widoki z latarni morksiej.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.