Rheinfall

to największy wodospad Europy pod względem przepływu wody. Szerokość wodospadu to 150 metrów a jego wysokość tylko 23 metry. Nie o wysokość tu chodzi , a jak pisałem wcześniej o przepływ wody. W okresie letnim średni przepływ to 600 m3 na sekundę, największy zmierzony przepływ wynosił 1250 m3/s (1965 r.), a najniższy 95m3/s (1921 r.) Wodospad powstał około 14 tys. do 17 tys. lat temu, w ostatniej epoce lodowcowej. O statystykach możemy przeczytać na tablicy informacyjnej, Orientierung über den Rheinfall.
Wodospad znajduje się w Szwajcarii, na granicy dwóch kantonów i tym samym podzielony jest na dwie strony, południową i północną. Południowa część należy do kantonu Zurych, północna to kanton Schaffhausen. Obie połączone są wiaduktem kolejowym, po którym możemy także spacerować. Zresztą sam wiadukt ma super położenie, pociąg wyjeżdża z tunelu pod zamkiem Laufen, z wiaduktu możemy podziwiać wodospad “od tyłu” jak i rzekę.

Strona południowa

Strona południowa oczywiście prócz naturalnego piękna jakim jest wodospad, posiada jeszcze jeden obiekt warty zobaczenia. Na wysokim klifie , tuż obok wodospadu króluje zamek Laufen. Pierwsze udokumentowane wzmianki o zamku, datuje się na rok 858 i był w rękach prywatnych baronów z Lufen. Zamek należy do miasta Zurich od 1941 roku i służy jako atrakcja turystyczna z restauracją i schroniskiem młodzieżowym. Podczas rozbudowy w latach 2009-2010 w północnej części zamku utworzono wystawę (historamę) podzieloną na pokoje. Na zewnątrz rozbudowano zejścia do wodospadu umożliwiające poruszanie się na wózkach inwalidzkich czy z wózkami dziecięcymi, postawiono też szklany szyb z windą. Niektóre platformy są osiągalne tylko przez strome i kręte schody. Do jednej z nich podpływają łodzie kursujące po rzece.

Strona północna

jest położona na drugim brzegu Renu, naprzeciw zamku Laufen. Tutaj znajduje się kolejny zamek, Wörth. Jest on również otwarty dla zwiedzających, na piętrze mieści się kilka sal bankietowych, na dole kawiarnia, sklep z pamiątkami i ekskluzywna restauracja z pięknym przeszklonym tarasem, którego widok wychodzi na wodospad. Restauracja serwuje głównie dania z owoców morza i ryb, oraz dania mięsne, chociaż w menu jest także kilka potraw wegetariańskich.
Nieopodal zamku znajduje się punkt z informacją turystyczną.
Brzeg strony północnej jest na poziomie rzeki, nie musimy schodzić ani wspinać się po schodach. Stąd także wypływają łodzie na rejs po rzece, podpływając do kawałka skały, wyrastającej pośrodku wodospadu, na której znajduje się taras widokowy. Także na tej stronie mieści się wybudowany w latach siedemdziesiątych, ubiegłego wieku budynek z kołem młynskim, Müller Beck.
Adventure Park, to kolejna atrakcja na tej stronie Renu. Reklamowany jako największy park linowy w Szwajcarii, pod względem powierzchni pozwala sprawdzić swoje umiejętności na ponad 170 elementach. Oczywiście w najwyższych punktach naszej linowej wspinaczki możemy podziwiać wodospad.


Ile zapłacimy? Parkingi, zwiedzanie, rejs

Kasy znajdują się na stronie południowej.

Opłata za parking – samochód osobowy do 1 godziny – 5CHF, każda dodatkowa godzina to 2CHF.

Zwiedzanie zamków jak i korzystanie z platform widokowych.

 • wejście do zamku z historamą oraz dostęp do platform widokowych – 5CHF
 • dzieci 6-15 lat – 3CHF
 • grupy od 15 do 29 osób – 3CHF
 • grupy składające się z 30 lub więcej osób – 2CHF

Rejsy, podzielone są na cztery linie

 • niebieska linia, czas trwania podróży ok. 15 minut – dorosły – 7CHF, dziecko 6-16 lat – 4CHF. Zwiedzamy wzdłuż brzegu południowego i północnego, statek podpływa pod wodospad.
 • różowa linia, czas trwania ok. 30 minut, dorosły – 11CHF, dziecko 6-16 lat – 7CHF. Ta wyprawa obejmuje trochę większy obszar i jest dostępny audioprzewodnik w różnych językach.
 • żółta linia , czas trwania ok. 30 minut razem z wejściem na skałę Rheinfallfelsen wyrastającą pośrodku wodospadu. Dorosły 20CHF, dziecko 6-16 lat 10CHF.
 • czerwona linia, czas trwania ok. 3 minut, to tylko przeprawa z brzegu północnego na południowy. Dorosły – 3CHF (w dwie strony –5CHF), dziecko 6-16 lat 2CHF (w dwie strony – 3CHF).

Kiedy otwarte?

Sprzedaż biletów, historama, platformy, sklep z pamiątkami:

 • czerwiec – sierpień – codziennie 8:00 – 19:00
 • wrzesień, październik, kwiecień, maj – codziennie 9:00 – 18:00
 • listopad, luty, marzec – codziennie 9:00 – 17:00
 • grudzień, styczeń – codziennie 10:00 – 16:00

Rejsy

 • kwiecień i październik – codziennie 11:00 – 17:00
 • maj i wrzesień – codziennie 10:00 – 18:00
 • czerwiec, lipiec, sierpień – codziennie 9:30 – 18:30

Advnture Park

od kwietnia do października – codziennie 10:00 – 19:00


Niestety nie przygotowaliśmy się do tej wyprawy należycie. Nie sprawdziliśmy najważniejszej rzeczy, godzin otwarcia i zamknięcia objektu. Oczywiście wodospad można zobaczyć z wiaduktu kolejowego, jak i wejść na dziedziniec zamku Laufen, ale to tylko tyle. Plaformy widokowe są zamknięte. Jednak warto zobaczyć tego olbrzyma no i go usłyszeć.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.