Jaskinie Kesh

The Caves of Kesh lub Keshcorran Caves to atrakcja hrabstwa Sligo. Około 10 kilometrów na południe od Ballymote, w pobliżu wioski Kesh znajduje się 16 małych jaskiń, które odcinają się od zielonego wzgórza Keshcorran białym kolorem swojego budulca – wapienia. Jadąc drogą R295 pomiędzy Boyle a Ballymote nie sposób ich nie zauważyć.

Trochę geologii, archeologii i historii

Kiedy spojrzymy na jaskinie z zewnątrz, możemy mieć wrażenie, że zostały wykute przez ludzi z przeznaczeniem do zamieszkania. We wnętrzach jaskiń to wrażenie się pogłębia. Kilka z nich jest połączonych ze sobą, tworząc jakby odrębne pokoje. Z tyłu w niektórych ścianach są obniżenia, które mogą wydawać się być kominkiem, zresztą tak naprawdę to zależy od wyobraźni zwiedzającego. Jednak jak wykazują badania geologiczne, jaskinie powstały z atmosferycznego wietrzenia wapienia, natomiast głazy przy ujściu niektórych jaskiń świadczą o obecności w tym miejscu lodowca, noszą one też ślady wypłukiwania skał przez wodę.
Wykopaliska w jaskiniach przynoszą także ważne odkrycia archeologom. Najstarsze szczątki znalezionych tam zwierząt, datowane są na około 12 tysięcy lat. Znalezione kości należały między innym do niedźwiedzia jaskiniowego, renifera czy łosia irlandzkiego i co było jedną z większych ciekawostek, leminga arktycznego ponieważ kości tego małego gryzonia odkryto w Irlandii po raz pierwszy. Znajdowano tam także wiele “młodszych” kości, na przykład konia domowego. Oczywiście wykopaliska były dużo bardziej bogate i zróżnicowane w różne zwierzęta nie tylko te, które tu wymieniłem. Z jaskiń korzystali także prehistoryczni ludzie, w tym przypadku wykopaliska także świadczyły o bardzo dużym zróżnicowaniu w czasie jeżeli chodzi zamieszkiwanie jaskiń. Pierwsze zamieszkanie jaskiń przez człowieka mogło być już w czasie neolitu, jednak bardziej regularne zasiedlenie mogło zacząć się w X wieku naszej ery. Jaskinie były badane przez naukowców od 1901 roku, a ostanie większe znalezisko miało miejsce w 1971 roku, kiedy znaleziono leżącą w kałuży wody lewą kość piszczelową dorosłego człowieka pochodzącą z przełomu XI wieku. Zbiega się z wydarzeniem opisywanym przez Kroniki Czterech Mistrzów (historia średniowieczna Irlandii), o uduszeniu w jaskiniach Gaileanga w Corrann, biskupa Muireadhach’a, ale to temat na osobną opowieść.
Chciałem przedstawić chociaż mały obraz historii tego miejsca.

Zwiedzanie jaskiń

Jest jeden parking na kilka samochodów, reszta zatrzymuje się przy poboczu, chociaż starajmy się jak najbardziej wcisnąć, drogi są bardzo wąskie. Wejście w żaden sposób nie jest oznaczone, nie ma również budki z jedzeniem ani napojami, nie ma ubikacji, nie ma biletów. Wchodzimy na łąkę, nie duży odcinek, teraz droga, utwardzona, przygotowana pod zwiedzających, która pnie się do góry pod same jaskinie. Podejście jest bardzo strome, co jakiś czas stoją ławeczki, u szczytu są wejścia do jaskiń i tu kończy się droga resztę zwiedzamy na własne ryzyko. Dlaczego? Owszem możemy wejść do jaskiń, możemy pójść wydeptaną przez zwiedzających ścieżką prowadzącą wzdłuż jaskiń, jednak nie ma tam ani żadnych barier zabezpieczających ani utwardzonej drogi, a spad jest pod bardzo dużym kątem. Co prawda jest to łąką, ale jednak jest wysoko. Pierwsze przy ścieżce jaskinie są wysokie i obszerne, to właśnie one sprawiają wrażenie przygotowanych przez człowieka do zamieszkania a nie przez naturę, następne są coraz bardziej wąskie i mniej dostępne. Dla bardziej odważnych, na tylnych ścianach są niskie wejścia, którymi możemy przecisnąć się w głąb przechodząc pomiędzy jaskiniami. W niektórych momentach trzeba się przeciskać i pełzać. Nie byliśmy tak odważni aby tego spróbować, ale akurat podczas zwiedzania, pojawiła się grupa grotołazów i to oni zdali nam bezpośrednią relację z ich eksploracji.

Widok na okolicę jest bardzo ładny, zresztą jak w wielu miejscach w Irlandii, kiedy możemy ją podziwiać ze wzniesień. No właśnie, tutaj to pasmo wzniesień nazywa się Bricklieve, z dwoma głównymi wzgórzami, Carrowkeel 321 m. n.p.m. i Kesh Corran 359 m. n.p.m. na którym znajdują się jaskinie.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.