Saint’s Island

na pewno nie jest jedną z największych atrakcji turystycznych Irlandii, nie wiem nawet czy ktoś z poza hrabstwa Longford, do którego należy administracyjnie, odwiedza to miejsce, jednak uważam, że warto jest napisać chociaż parę zdań na jej temat. Ze względu na kapitalne miejsce na wypoczynek , spacer poza miastem i piękne widoki nad jeziorem Lough Ree ,ale nie tylko.

Klasztor Augustianów

Pierwszy klasztor został w VI wieku wybudowany przez św. Ciarána, jednego z dwunastu apostołów Irlandii, zakonnika i biskupa, który po zakończonych pracach opuścił wyspę, a na opata mianował św. Domnana. Niestety w pierwszej połowie XI wieku wyspa została splądrowana przez Murkertach O’Brien i flotę Duńczyków.
Klasztor, którego ruiny dzisiaj możemy tam zwiedzać, zbudowany został w wieku XIII przez sir Henry’ego Dillona z Drumrany, rozbudowany w XV wieku o potrójne okno we wschodniej części, odbudowano także podniszczony krużganek i zabudowania gospodarcze.
Ruiny stoją w północno- zachodniej części cmentarza.

Spacer na wyspie naprawdę należy do bardzo relaksujących. Jezioro, zieleń, drzewa. Zwiedzanie cmentarza wraz z ruinami opactwa jest darmowe, w zasadzie prawie nikogo tam nie ma. Za parking służy każdy skrawek utwardzonej drogi lub trawa.
Czasami, w ciepłe dni można spotkać ludzi, którzy nad jeziorem spędzają czas przy rozpalonym grillu czy małym ognisku.

Dojazd do wyspy to wąska grobla na jeziorze Ree, jednak aby dojechać do niej musimy pokonać kilka krętych i wąskich wiejskich dróg. Najwygodniejszy dojazd, to droga łącząca Longford z Keenagh (R397), gdzie na jednym ze skrzyżowań musimy skręcić na Newtown Cashel a później według drogowskazów na Saint’s Island.

Poniższy link pozwoli dojechać do celu dzięki mapie google

https://goo.gl/maps/ppagQneRi5C2p4pV7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.